Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zakrslý beran Ferda

14. 6. 2011

 

 

dsc_5055.jpg

                               

Ferda je náš první a zatím jediný králík, i když už mu sháním samičku. Po králíkovi jako domácím mazlíčkovi jsem nikdy netoužila. Ale protože jsem chtěla zvířata, která se dají brát ven a s kterýma si můžou hrát i děti, napadl mně kromě morčat i králík. Ferdu jsem si pořídila úplně nečekaně, kdy jsem šla okolo zverimexu, kde mi padl do oka černobílý zakrslý beránek. Druhý den v pátek jsem si ho šla zamluvit, přes víkend mi na něj Michal připravil bydlení a v pondělí jsem si pro něj jela. Protože byla zima, ubytovali jsme ho zatím v obýváku. První den ani nechtěl vylézt z přepravky, tak jsem ho nechala, ať se rozkouká. Druhý den už začal hopsat po místnosti. Problém byl akorát, když jsem ho potřebovala zavřít a nemohla ho chytit. Vždycky zalezl pod gauč, kam jsem za ním nemohla, tak jsem ho musela nějak vylákat nebo vyšťourat. To se občas neobešlo bez škrábanců nebo kousanců. I když jsem ho měla vždycky puštěného pod dohledem, neobešlo se to bez škod. Během vteřiny přehryzl různé kabely, listy kytek, koberec, knížky, o ohryzané omítce ani nemluvím. Takže jsme ho hnd na jaře přestěhovali do vedlejšího bytu, kde jsme postupně začali ubytovávat i ostatní zvířata.

Ferdu každý den pouštím na 1 - 2 hodiny, kde si běhá volně po bytě, kde nemůže nic zničit.

Jeho zábavou je běhání okolo nás a mezi nohama, takže když něco dělám, tak se mi furt plete pod nohama. Také má rád drbání na hlavě, na lících a pod ušima. To vždycky přiběhne, nastaví hlavu a když ho začnu drbat, tak drží jako beran.

Z našich zvířat, když teda nepočítám psy, je také nejčistotnější. Chodí na kočičí záchod s lisovanými peletami, které se po vykonání potřeby rozsypou a můžu je dobře vybrat. Jako jediný nikam jinam nechodí.

K jídlu dostává ráno a večer zeleninu nebo zelené krmení a seno. Večer dostane trochu směsi pro králíky a vojtěškové granule. Vodu má samozřejmě k dispozici po celý den. Občas dostane i nějaký pamlsek jako je tyčka pro hlodavce, ovoce.

Jsem ráda, že jsem si králíka pořídila a zjistila jsem tak, že králíci dovedou být inteligentní a milí domácí mazlíčci.

Po shlédnutí ukázky "Králíčí hop", kdy králíci skáčí přes různé překážky podobně jako psi při Agility, bych to také chtěla zkusit. S Ferdou to už asi nepůjde, protože nevím, jestli si ještě dokáže zvyknout na postroj. Ale dalšího králíka bych to už chtěla naučit od malička.

 

 

dsc_6973.jpg